Resources for Lab 4
Practice 1
Download the
ecommerce.xlsxfile and move it in the project folder. If you open it in Excel, you’ll see it is made of two sheets, named “purchases_history” and “products”.You will need to import both sheets in
R.
For importing, use the read_xlsx()function and specify the sheet argument.
# declare where you are in your project folder
i_am("practice1.R")
# construct the path to your data
path <- here("data", "ecommerce.xlsx")
# read the two sheets by specifying the "sheet" argument
purchases <- read_xlsx(path = path, sheet = "purchases_history")
products <- read_xlsx(path = path, sheet = "products")- Clean the names of the two data frames by usign
clean_names()from thejanitorpackage. - Compute the number of sales by product
Compute the total amount of sales by product in thousands of euros.
Practice 2
Download the
avocados.xlsxfile and move it in your project folder.The dataset contains the average prices ($) of conventional and organic avocados, collected from 2015-01-04 to 2018-03-25.
Transform the data to match
# A tibble: 338 × 3
date type avg_price
<date> <chr> <dbl>
1 2015-01-04 conventional 1.01
2 2015-01-04 organic 1.59
3 2015-01-11 conventional 1.11
4 2015-01-11 organic 1.63
5 2015-01-18 conventional 1.13
6 2015-01-18 organic 1.65
7 2015-01-25 conventional 1.12
8 2015-01-25 organic 1.68
9 2015-02-01 conventional 0.962
10 2015-02-01 organic 1.53
# ℹ 328 more rows
and then use ggplot and geom_line() to plot the average price trajectory across the years by type of avocado
Practice 3
Organise the answers to Lab 3 - Practice 1 in a R markdown file.